Piktas įrašas (arba Re: VU – ubagynas?)

Nežinau.lt yra vienas iš nedaugelio weblogų, kuriuos aš skaitau daugiau–mažiau reguliariai (iš dalies dėl to, kad ir pats ten būnu cituojamas – malonu… :D ).

Taigi, atsiverčiau jį šiandien, o antras nuo viršaus įrašas – Blogorama #208. Joje gi pats pirmas paminimas straipsnis (ir dar pažymėtas garbinga vėliavėle) – apie mano darbovietę – Vilniaus universitetą.

Jis ten ubagynu išvadintas, ir parašyta, jog tikrai nevertas elitinio universiteto vardo. Dėl abiejų dalykų iš esmės sutinku, ir dar šį bei tą galėčiau pridėti, taigi, nusprendžiau, jog įdomu ir verta paskaityti, ką gi tas GhostDog rašo.

Bet dievaži, kaip nusivyliau!!!

Beje, esu tikras, jog kalba eina apie MIF. Ir kadangi pabrėžtinai kelis kartus pasakoma, jog GhostDog mergaitė yra ne programuotoja, tai matyt jos specialybė – kažkuri iš matematikos šakų.

Pirmas įspūdis – wow! Vaikinas aiškina, jog nepadoru ir prasčiokiška yra dėstymo procese naudoti „Maple 7“, nes mat ši laida jau pasenusi, ir todėl VU, norėdamas nebūti ubagynu, turėtų arba nusipirkti „Maple 11“ licencijų, arba tiesiog piratauti. Beje, pastarasis pasiūlymas yra išsakytas atviru tekstu ir su pasididžiavimu, jog štai Kaune dėstytojai yra „teisingi“ ir programinę įrangą „…kultūringai kam tik reikėjo įrašė į CD“. Žavu! Lietuviškas mentalitetas (kodėl nepiratauti, jei galima piratauti) mane taip maloniai nuteikia!

Toliau į šuns dienas išdedama „Free Pascal“ programavimo aplinka. Bet ne todėl, kad ji kažko nekompiliuotų, ar panašiai. Ne, ne! Paprasčiausiai (nesusilaikysiu vėl nepacitavęs (su pataisytom klaidelėm)) „jei reikia tiesiog išugdyti kažkokį mąstymą ar tiesiog išmokyti rašyti elementarias programas, kodėl ne TurboPascal’is, kurį visi bent matę yra mokyklose?“. Taigi taigi, pasirodo, „kažkoks mąstymas“ turėtų būti ugdomas, sistemingai pratinant jaunimą prie konkrečių programų, ir neduok Dieve kažkas pasikeis!

Labai analogiškai atsiliepiama apie „Dev C++“ paketą. Na, jo aš nesu bandęs (iki šiol iš esmės taip ir neišmokau niekuo programuoti), tačiau argumentacija vėlgi juokinga: „kodėl ne „Borland C++ Builder“?“ Hmmm… o kodėl turėtų būti būtent tai? Mokoma juk programavimo konkrečia kalba, o ne kaip mygtukus sustumdyti, kuriant programos sąsają. O ir šiaip – kodėl būtent Borland, kodėl nepamokinus darbo „Microsoft Visual C++.NET“ ar dar kuo?

OpenOffice.org“. Vėlgi, wow! Net nemaniau, jog argumentą, kad MIF’ui neprošal būtų susitvarkyti, galima būtų TAIP sugadinti!!! :) GhostDog teigia, jog „kad būtų naudojamas OO, kad ir pačioj didžiausioj ir taupiausioj „šaraškinų“ kontoroj, dar neteko girdėti“, taip apeliuodamas į jo nesolidumą ir prasčiokiškumą. Ir dar priduria.: „kiek žinau su MS Office’ais dar mokyklose supažindina“. Argumentacija tiesiog dieviška. Pasirodo, vidurinių mokyklų minusas yra jų pliusas, o VU pliusas yra jo minusas!

GhostDog galėjo pasiskųsti, jog štai, OOo biuro programų rinkinys MIF’e yra senas (dar 1.1 laidos) ir kad fakultetas tikrai galėtų įdiegti naujausią šio nemokamo paketo laidą, tačiau neee… Panašu, jog žmogus OOo net nelietęs.

Ir apskritai – nejaugi aš vienintelis (neskaitant Vlado) kartais paskaičiuoju, KIEK konkretaus paketo funkcionalumo lietuvaičiai naudoja? O! Pasirodo, visgi ne! :) Mano įsitikinimu, kokiais 5% atvejų „Office“ programos naudojamos visiškai netikslingai (prisiminkite atvejus, kai el. paštu atkeliauja „Word“ dokumentas, kuriame yra laiškas), o dar kokiais 90% pilnai pakaktų mūsų tėvynainiams turbūt net negirdėto „Microsoft Works“, kuris, beje, dažnai būna legaliai įdiegtas į naujai perkamą kompiuterį.

Tačiau ne, dabar vis dažniau el. paštu imami siuntinėti docx („Microsoft Office 2007“ programos sukurti) failai. Klausimas – kiek žmonių, naudojančių MSO2007, jame rado kažką, ko pasigedo ankstesnėse versijose? OOo kai kurie žmonės bijo kaip maro, nes mat sąsaja pasikeis, bus neįprasta, ir jie nemokės ja naudotis. Įdomu, kaip jie tuomet išmoko naudotis MSO2007, kurios sąsaja nuo bet kurios senesnės MSO laidos yra nutolus kur kas labiau, negu OOo? Ir kodėl jie tuomet nesiskundžia?

Hm… „Solaris“ kursai? Įdomu… Na, jei GhostDogSolaris“ kursais vadina trumpą supažindinimą iš serijos „kaip naudotis šiuo terminalu“, tai naaa… nežinau, ką ir bepridurti. Šiaip jau žmogus turėtų mokėti naudotis kompiuteriu, o ne Windows“ operacine sistema. Ypač jei tas žmogus vaikšto ne į „Windows“ kursus, bet į paskaitas universitete. O toliau čia galima tą pačią argumentaciją pritaikyti, kurią ir biuro paketų atveju.

Na štai, dabar parašysiu keletą VU trūkumų, kuriuos aš matau.

Bene vienintelis GhostDog argumentas apie VU prastumą, kuriam pritarčiau, yra tai, kad studentai praktikų metu sėdi po tris prie vienos klaviatūros. Tačiau šitoj vietoj, manau, bėda iš tikrųjų yra kita – per didelis naujai priimamų studentų skaičius. Kai į MIF’ą sugeba įstoti moksleiviai, nelaikę valstybinio matematikos egzamino, o iš mokyklinio gavę tikrai ne patį aukščiausią balą, tai gal jau tikrai verta susimąstyti. Mano nuomone, reiktų žymiai pamažinti priimamų studentų eiles, tuomet gal neliktų ir bėdų dėl terminalų trūkumo.

Kitas dalykas, kuriam pritarčiau, bet apie kurį tik vos užsiminta, yra dėstytojų amžius. Na ir dėstymo kokybė neretu atveju. Tačiau ko norėti, kai atlyginimai tokie, kad atsidavę savo darbui dėstytojai yra tik tie, kurie iš esmės aukoja savo karjerą, laisvalaikį, o gal ir patį gyvenimą (bet tai jau nuo požiūrio priklauso). Kaip tik šią savaitę vienas dėstytojas pasakojo, kokios yra mokslininko karjeros galimybės mūsų fakultete bei kokia jų piniginė išraiška. Jis prisipažino neturėjęs atostogų jau berods daugiau, nei penkis metus. Abejoju, ar ką nors viliotų tokios perspektyvos…

Trečia, kaip jau minėjau, bent jau nemokamus ir atviro kodo produktus, tikrai galima būtų atnaujinti dažniau, negu kartą per N metų. Dabar man toks vaizdas, kad ką MIF’e palikau 2004-aisiais, tą patį matau dabar: Firefox 1.0, OpenOffice 1.1… Gerokai senstelėjus ši PĮ…

GhostDog pataria MIFui pinigus išleisti keletui „…„enterprise“ licenzijų tikrai naudingoms, populiarioms ir daugumos naudojamoms programoms“. Na jo… Kažkaip aš, kaip MIF studentas, gal patarčiau geriau jau pakeisti vaizduoklius antrąjame ITC (informacinių technologijų centro) aukšte, nes CRT monitoriai gadina akis. O gal ir klaviatūras tuo pačiu, nes „AROWANA“ produkcija įmanoma naudotis turbūt tik tuo atveju, jei namuose neturi kompiuterio. Be to, galbūt dar vertėtų jau atsisakyti paskutinių užsilikusių neoptinių pelių, ką?.. Nes kažkaip sėdint prie kompiuterio, kuris tave verčia užmiršti greitąjį spausdinimą bei pelės ratuką ir lėtai, bet ryžtingai, spaudyti tekstą po vieną kietos klaviatūros klavišą, o paskui tampyti vaizdą, pele laikant už slankjuostės, kyla toks užslėptas noras tuos periferinius įrenginius šiek tiek pagadinti ir tikėtis, jog vietoje jų bus pastatyti geresni. Ir aš negaliu pažadėti, jog to nepadarysiu… :) O, ir dar kai ką prisiminiau – kai kuriose auditorijose stovintys/kabantys projektoriai reikalauja jei ne pakeitimo, tai bent jau kažkokio aptarnavimo. Bet „Maple 11“ juk yra svarbiau, ar ne? :) Tiesa, reikėtų pastebėti, jog dėl neveikiančio ratuko kalta ne aparatūra, bet adminai. :)

Apskritai, mano įsitikinimu, Lietuviškas diplomas šiuo metu yra nieko vertas. Ne veltui vienas absolventas saviškį pernai sudegino. Nesakau, kad visi, baigę MIFą yra kvailiai, tačiau manau, jog ir visiškas kvailys neinformatikas ar nematematikas gali tai padaryti, jei tik nori. Todėl savo brolį nuteikinėju mokytis užsienyje. Tačiau GhostDog bloge pateikta toli gražu ne ta motyvacija, kuri turėtų būti pateikiama…

15 komentarų apie “Piktas įrašas (arba Re: VU – ubagynas?)

 1. Šitas žmogus arba nesveikas, arba nesveikas. Aš tiesą sakant tik perskaitęs jo straipsnį sužinojau, jog MIF’e moko naudotis OpenOffice.org. SUPER! Aš iki šiol nesuprantu kodėl mokyklose moko su MS Office kai yra OpenOffice ? Ar tipo krūčiau yra VOGTI, nei naudoti atvirą, nemokamą, kuo puikiausiai veikiantį produktą ?
  Bet kuriuo atveju su visais RQ pateiktais argumentais sutinku.
  GhostDog, išsiplauk galvą :) Tu ten tikrai neturėjai įstoti.

 2. asterisk, šitas žmogus tiesiog baigęs universitetą, kurio net tinklalapis padarytas, naudojant ASP. :)

  Remote desktop MIFeDar papildymas: MIFe tikrai yra „Windows“. Ir net toks corporate produktas, kaip „Windows Server 2003“. Ir jį netgi galima iš namų pasiekti.

  Ir dar – pasak MIF admino, MIFe yra tiek „Microsoft Office“, tiek naujausia „Mathcad“ laida.

 3. „Šiaip jau žmogus turėtų mokėti naudotis kompiuteriu, o ne „Windows“ operacine sistema.“ – šį posakį reiktų daugeliui Lietuvos „informatikų“ ištatuiruot ant kaktos :)

  Beje, tavo captcha sucks (as always) :P

 4. Mjoa…. Šiek tiek dar esu priblokštas, todėl nesu tikras, ar rišliai man čia gausis parašyt.
  Kadangi pačiam teko „pagyvent” MIF’e, tai savo nuomonę irgi turiu. Ir ji gan arti RQ nuomonės. Visiškai sutinku, kad investuot labiau derėtų į techninę bazę ar … (kaip čia geriau pavadint) dėstytojus. Ar, kad ir literatūrą (taip, ji sensta ir gana greit, tačiau geros knygos kainuoja velniškai daug. O vienas knygos egzempliorius bibliotekoj, kai ji yra bene vienintelis literatūros šaltinis, irgi nesąmonė).
  Taip pat visdar su siaubu prisimenu ITC antro aukšto CRT monitorius, netraukiančius nė 85Hz. Baisu. Tikiuos jų ten jau nebėra. Taip pat ratukinės pelės, veikiančios tik stumiant į vieną pusę.. Ir kai tokia situacija, tai man jau tampa nesvarbu, ar ten Windows, ar Unix. Vistiek naudos jokios.
  Kas dėl programinės įrangos, tai kuo daugiau jos ten būtų nemokamos, tuo geriau. Aišku, kaip minėjo, galėtų ir atnaujinti. O tai baigus mokyklą tik labiau besidomintis žino, jog yra dar kažkas be M$.
  Konkrečiai dėl Maple’o, tai irgi nesuprantu, kokias problemas kelia 7 versijos naudojimas? Turbut tuo, kad yra kai kurių nesuderinamumų su namuose turima piratine naujesne versija? Mano laiku naudojo 4 versiją. Namuose turėjau v5 (aišku nelegalią ir tuo perdaug nesidžiaugiu). Ir pagrindus išmokau būtent naudojant šias versijas. tačiau nekyla didelių bėdų, kai dabar tenka susidurt su 10ta.

  Dar norėčiau šį bei tą parašyt, ale jau tingiu o ir niekam neitin įdomu :D Todėl pasilaikysiu sau.

  Apibendrinant – apkalbamo teksto autorius jau nebepataisomai sugadintas M$ ir piratavimo.. (asmeninė nuomonė)

  p.s. siūlau užpatentuot tą sakinį apie win ir kompiuterį. Va čia tai posakis :D Pasiūlyk Juozukui, maž MIF’e lentą pakabins: „Čia moko dirbti su kompiuteriu, o ne su Windows” :D

  p.p.s. mokantis C, kompiliuodavom iš komandinės eilutės. ir tai yra vienas iš geresniu dalykų, kurių išmokau MIF’e ;)

 5. Puikiai sugrūdai :)

  P.S. Mesk lauk tą captcha, numatytasis WP Akismet pas mane nei vieno spaminio komentaro nepraleidžia be jokių captchų. ;)

 6. Atrodo čia tema jau daug kas išsakė savo nuomonę, tačiau štai ką aš pridurčiau:
  1. Jeigu taip jau atsitiko, kad kažkam netinka kažkokia softo versija, kas jam trugdo tada išvis nusipirkt savo nešiojamą ir ten turėtis visas reikalingas programas (neturi pinigų? turi! net mac’us perkasi :P). Aš taip darau ir man labai patogu. Naudoju legalias programas skirtas programavimui (DevC++, JCreator, Eclipse, NetBeans ir t.t.) ir šiaip ofisui (beabejo OO) ir man jų per akis. Jei kam reikia Borland’ų, diekitės į savo laptopus, patys už tai atsakot.
  2. Vienas mano grupiokas dažnai nešiojasi savo laptopą su Linux’ais ir už tai, kad jis moka jais naudotis aš jį labai gerbiu. Nes kaip pats rašei „Šiaip jau žmogus turėtų mokėti naudotis kompiuteriu, o ne „Windows“ operacine sistema”.
  3. Ko man trūksta VU MIF’e? Galėtų nukrauti šiek tiek tuos senus kompiuterius ITC. Atsirastų daugiau vietos, kur pasidėti laptopus tiems, kurie juos nešiojasi. Beje, nevisuose auditorijose veikia WiFi. Sedėti su laptopu per paskaitą nėra prabanga, o privalumas tiems, kurie moka multitaskinti =D Beje, yra toksai Saulius Norkevičius (Obj. progr.), jis pritaria ir rekomenduoja studentam naudotis laptopais jo paskaitų metu. Kolkas tai buvo pirmas dėstytojas mums taip pasakęs, repect. Tačiau mano laptopas miršta po 3 val., ką daryt kai per dieną visos paskaitos trunka ~6-8val.? Bet kadangi šiuo klausimu aš mažumoj, niekas dėl to piršto nejudins, tokia jau realybė.

 7. Na pvz mokausi mif’e ir menatau ten tiek jau daug trukumu. Nors kai kurie dėstytojai ir bruka M$ office, taciau norint galima naudoti ir OOo. Dėl pascal, tai iš esmės pascal reikalingas tik kaip pagrindas tolesniam mokymuisi programuoti C, C++, java ar dar kokia kalba, o tiems kas neturi nieko bandra su programavimu, tai tiesiog išugdo šiek tiek logikos. Na ghosdog tai čia „šiek tiek” ne į temą :)

  Aš visiškai nesuprantu žmonių kutie varo ant open source. tipo jis bugovas ira pan. bet grįžkim į realybę: M$ produktuose yra daug daugiau klaidų nei pvz OOo, ar kokiame Debian ( mano manymu Debian Unstable yra daug kartu stabilesnis už bet kokia Windows versiją). Štai dar vienas dalykas kuo linux/unix yra pranašesnis už win: pasigauti virusa naudojant xp/vista 100000 kartų didesnė nei pvz ubuntu.

  However, mif’o valgykloje galetų būti pigesnis maistas, nes VK’e pavalgyt galima per pus pigiau :)

 8. pats dizdiausias neishmanimas kalbeti apie dalykus kuriu pats nesupranti…
  gerbiu RQ, nes ilgai skaitau tavo bloga, bet kas liecia ishsilavinima ir moksla, tai galetum patileti. tavo pasisakymas nera kritika – zmonem bandai tiesiog primesti savo nuomone. ar bijai pasakyti ka tikrai galvoji apie universiteta ir jame suteikiama `ziniu’ lygi =]?

 9. Mano nuomonė apie VU suteikiamą žinių lygį yra išdėstyta paskutinėje pastraipoje. Ne apie ją šitas rašinys buvo, o apie tai, kaip absurdiškai argumentuotas GhostDog įrašas.

  P.S. dėl „savo nuomonės primetimo“ turbūt galėčiau sutikti. Bet pirma paaiškink man, kodėl šis rašinys nėra kritika. :)

 10. Pritariu visoms RQ mintims 100%.

  GhostDog yra kvailas per visą pilvą.

  Kad VU žemo lygio universitečiūkštis tu teisus, bet visiškai dėl kitų priežasčių negu, kad GhostDog išvardino. Pasipiktinimas dėl „ne tos“ programos versijos atrodo apgailėtinai.

  VU yra žemo lygio visiškai ne-elitinis universitetas dėl pasaulinio lygio mokslininkų nebuvimo, dėl dėstytojų motyvacijos kurti mokslą nebuvimo, dėl paprasčiausio bendradarbiavimo+konkurencijos trūkumo, dėl neteisingo lėšų paskirstymo, dėl masiško studentų nusirašinėjimo ir mokymosi „dėl popieriaus su antspaudu“ ir begalės kitų panašių preižasčių.

  Tikrai ne dėl įdiegtos „ne tos kompanijos“ programinės įrangos.

 11. Nesutinku, kad lietuviškas diplomas nieko vertas. Kodėl žmonės, bent jau baigę VU tiksliuosius gamtos mokslus/matematiką, toliau tęsia studijas, sėkmingai siekia mokslininko karjeros žymiausiuose Europos, JAV universitetuose? Pavyzdžių tikrai žinau ne vieną.

 12. Tomai, aš neteigiu, kad VU baigia vien dundukai. Aš teigiu, kad ir dundukas gali VU baigti, o tai jau yra negerai, ir būtent šituo aš matuoju diplomo vertę.

  Be to, mano kalba pagrinde eina apie bakalauro diplomą. Magistrantūra, manau, yra kiek sunkesnė, labiau disciplinuota, o ir stoti į ją ne kiekvienas užsimano. Nekalbant jau apie doktorantūrą…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *