Vargai su „Ubuntu“: deguto šaukštas medaus statinėje

Kągi, užvakar išėjo nauja „Ubuntu“ versija (9.10), ir aš, kaip visada, nusprendžiau ilgai nelaukdamas atsinaujinti šią OS savo stacionariame kompiuteryje. Ir, kaip jau įprasta po tokių atnaujinimų, eilinį kartą esu baisiausiai nepatenkintas šio produkto kokybe. Taigi, papasakosiu, su kokia problema susidūriau šį kartą.

Tik pirma pristatysiu savo kompą: „Pentium 4“ 2,40 GHz procesorius, 1GB darbinės atminties, „ATI Radeon 9200“ vaizdo plokštė, prie kurios VGA jungties prijungtas 17 colių LCD monitorius. Vienu žodžiu, daiktas tikrai nėra naujas, bet man jo galingumų visiškai pakanka, tad jeigu ką artimiausiu metu jame ir keisiu, tai nebent darbinės atminties kiekį.

O dabar situacija: ketvirtadienio vakarą grįžęs iš darbo, pradėjau atnaujinimą iš „Ubuntu 9.04“, viską darydamas pagal čia pateiktas instrukcijas. Tiesa, antro – ketvirto žingsnių neprireikė, nes atnaujinimų programa apie naująją Ubuntu versiją man pranešė iškart, ją paleidus. Visas atnaujinimas gražiai suėjo, tada dar rankomis sudėjau GRUB 2 ir perkroviau kompą. Ir…

Ne, GRUB 2 man nieko nesugadino. :) Mano problema yra žymiai aukštesniame lygmenyje. O problema tokia, kad prisijungęs prie pasikrovusios sistemos, ten, kur turėtų būti mano darbalaukio ženkliukai ir jų fone esanti katė, pamačiau tik vienspalvį foną. Na, pamaniau, gal čia šiaip kažkas nesuveikė, persiloginsiu. Ir štai, atsijungdamas, sekundės dalį pamatau katę. Prisijungiu vėl. Rezultatas tas pats – vienspalvis tamsus fonas. Nukeliauju į išvaizdos nuostatas ir kažkokiu mistiniu būdu sugalvoju išjungti vaizdo efektus. Ir štai tada pamatau savo desktopą!

Na, galvoju, aišku, keista, bet nelabai man tie efektai ir reikalingi. Visgi nueinu į nuosavybinių tvarkyklių valdymo programėlę. Ji man pareiškia, kad pas mane jokios nuosavybinės tvarkyklės nenaudojamos, tad sąrašiukas joje tuščias. Tiesa, nesupratau, ar ji nepatikrina, kokios tvarkyklės man tiktų, ar tiesiog mano vaizdui niekas netinka ignoruoja vaizdo tvarkykles (o kaipgi xorg-driver-fglrx?), tačiau man ji nieko net nepasiūlo įdiegti. Taigi, panašu, jog mano atveju ši programa yra visiškai bevertis disko vietos švaistymas.

Na, tiek to. Galvoju, reikia gi prisijungti iš naujo, patikrinti, ar viskas veikia.

Atsijungiu. Pasirenku „Rimas Kudelis“, įvedu slaptažodį, laukiu. Ir ką jūs manote? Ogi patenku atgal į prisijungimo langą! Bet ne dėl to, kad slaptažodis blogas, o dėl to, kad kažkas GNOME sesijoj nesuveikia. Tiksliau sakant, panašu, jog ji tiesiog nulūžta. Ot smagumėlis, ką? :) Būdamas eilinis naudotojas, „Ubuntu“ daugmaž dabar išmesčiau iš savo kompo su trenksmu. Vis dėlto, kadangi dar neužmiršau, kaip atrodo terminalas (kur jau čia užmirši, tokią „nuostabią“ OS naudodamas?), aš rankutėmis susidėjau xorg-driver-fglrx paketą. Valio, pagaliau galiu prisiloginti! Kita vertus, keista, kad man neleidžiama įsijungti efektų. Ne ką mažiau keista ir tai, kad šios tvarkyklės ir toliau atkakliai nerodo anksčiau minėtoji mano disko resursus švaistanti programa. O dar – liūdna tai, kad su šiomis tvarkyklėmis, perjungiant langus ar darbalaukius, viskas perpaišoma taip lėtai, kad nors nusišauk…

Trumpai tariant… Jei kompiuteriu, kuriame visa tai vyksta, aš naudočiausi nuolat, „Ubuntu“ iš jo turbūt jau seniai būtų išmesta. Arba sėdėčiau su LTS versijomis ir atnaujinčiau jas tik kas dvejus metus ir tik praėjus geriems porai mėnesių po naujos versijos išleidimo. Nes šiaip, kai po kiekvieno atnaujinimo mano smegenų vingiais ima tekėti necenzūrinių žodžių srautai ir tenka kažką taisyti, man kaskart kyla gan pagrįstas noras šveisti tą „Ubuntu“ velniop.

22 komentarai apie “Vargai su „Ubuntu“: deguto šaukštas medaus statinėje

 1. Nieks tau neliepia naujintis. As atsimenu pries metus sedejau ant Arch testing ir buvo savaip smagu sprest problemas, turet naujausias programas, bet nusibodo. Jei turi normaliai veikiancia sistema tai naujintis nebent del saugumo ar kazkokiu isvajotu nauju galimybiu siap tai laiko gaisimas/pramoga (kai kam visai neliksma ta as suprantu).

  Dabar einam i problemos esme: xorg-driver-fglrx yra grynai ATI darbas su juo nei Linux nei Ubuntu nieko bendro neturi logiska butu ir skustis ATI.
  Bet IT liaudies ismintis sako jei ant win kas nors neveikia tai kalti visi iskyrus MS, jei ant Linux kas nors neveik kalti tik distribucijos autoriai ir niekas kitas, net ne Linux.
  Kitaip sakant ATI skundu negirdi vadinasi viskas gerai, Ubuntu kurejai skundus girdi bumpina ATI, o ATI kad triju Linux maniaku chebra vis lenda tai yra dzin. Kazkodel su nvidia tokiu problemu ner kambariokui ant GF260 Ubuntu 9.04 graziai eina (iki updeitu rode mini ragiukus, bet turint galvoj plokstes naujuma tas pilnai normalu) man ant GF9800GTX Fedora graziai eina. …

 2. „Jei kompiuteriu, kuriame visa tai vyksta, aš naudočiausi nuolat, „Ubuntu“ iš jo turbūt jau seniai būtų išmesta“ – vertinat tokį požiūrį, galima tęsti: „ir iš vis atsisakyčiau kompiuterių ir išvažiuočiau į kalnus medituoti“ :)

  Tokia tiesa, kompiuterinės technologijos dažnai būna nestabilios ir niekur nuo to nepabėgsi. Dar nesu matęs operacinės sistemos, kuri nė karto nebūtų lūžusi.

  Siūlau įdiegti Ubuntu šviežiai ir perrašyti atsiliepimus.

  Dalykas, kurio tikrai trūksta Ubuntu – testas prieš įdiegimą, ar kompiuterio geležis tikrai gerai suderinama su Ubuntu. Apie 98% visų nusiskundimų, dėl prastai suderinamos geležies.

 3. Man šį kartą atsinaujinti pavyko be problemų. Tik pastebėjau, kad screen’as liko plain, o ne su screen profiliais (byobu), kaip būdavo anksčiau. Dabar turiu paleidinėt byobu, o ne screeną :-) Ai, dar užsikrovus Ubuntus, pasitiko Palpimpsest’as (toks disk utility) su raudonu warningu „DISK HAS MANY BAD SECTORS”. Pradžioj sunerimau, bet paskui išsiaiškinau, jog čia Palimpsest bugas. Tikiuosi jog taip ir yra :-)

 4. Aš irgi prasiknisau pusę dienos su naujuoju Ubuntu. Jau ėmiau galvoti, kad tai labiausiai nevykusi versija Ubuntu istorijoje. Bet kitoje dienos pusėje viską susitvarkiau. Iškart pakeičiau nuomonę, viskas veikia – idealiai! Žinoma, tai gal dėl to, kad laptopą pirkau su FreeDOS, tai jis draugauja su visomis Linux distribucijomis be didelių problemų (kai kur bėdos su Compiz). Dar vienas pliusas: nebereikia persikompiliuoti kernel’io, atjungus USB_EHCI_ROOT_HUB_TT ir USB_EHCI_TT_NEWSCHED. Teks ilgiau „pabūti” su Ubuntu, o vasarą vėl Archlinux teks susidėti :D

 5. GODhack, aš „Ubuntu“ kaltinu ne tuo, kad ATI binariniai draiveriai neveikia (nes kaip tik jie ir veikia!), o tuo, kad neveikia anksčiau veikusios atvirosios tvarkyklės (nepamenu, ar ati, ar radeon modulis). O tiksliau – tuo, kad kiekvieną kartą po didelio sistemos atnaujinimo situacija kuo nors pablogėja. Mano įsitikinimu, tai nėra nei normalu, nei pateisinama.

  Sirex, galiu „Ubuntu“ šviežiai diegti kiekvieną kartą, kai nauja versija išeina. Tik va pirma, neaišku, ar tai tikrai padės, o antra, nemanau, jog tai normalu. Šis rašinys juk ne apie tai, kad „Ubuntu“ neįmanoma susitvarkyti. Jis apie tai, kad ją tenka tvarkyti, ir dažnai (t.y., kas pusmetį).

  Povilai, tau gerai… :)

  Infosoft, su laptopu parduodama OS šiaip mažai ką lemia. Prieš kelis metus (nors gal seniau…) pirkom mamai laptopą, ir jame oficialiai buvo „Linux“. Deja, groti garsus „Linux“ jame išmoko tik po gerų metų, ir tik todėl, kad aš pats nepatingėjau prie ALSA programuotojų konferencijos prisijungti. Taigi, tiesiog pataikei gerai išsirinkti. :)

 6. Tie kas nori maksimalaus stabilumo, naudoja 10 metų senumo operacines sistemas, tokias kaip XP ir niekada neatsinaujina :)

  Pavyzdžiui aš naudoju Archlinux, gaunu pačias naujausias programų versijas vos tik jos pasirodo. Tačiau nesistebiu, jei po atnaujinimų kompiuteris neužsikrauna. Ubuntu drąsiai diegia daug naujovių ir dažnai išleidžia naujas versijas, nieko nuostabaus, kad dažnai aukštesnis prioritetas būna laiku išleisti naują laidą, nei padaryti ją stabilią. Visos klaidos ištaisomos po išleidimo ir ateina su atnaujinimais, todėl tokie žmonės kaip tu tikrai turėtų naudoti kur kas konservatyvesnį Debian arba geriausiu atveju Ubuntu LTS.

 7. Nenoriu kažko teigt, tiksliai nežinodamas, bet argi R200 serijai nėra atviro kodo tvarkyklių su pilnu 3d palaikymu? Ir dabar nerandu, bet nuo kažkurios versijos fglrx’as „išmetė” senesnių plokščių palaikymą (man atrodo visų iki R400), ar tai negalėtų būt tavo problema?

 8. Sirex, turėsiu omeny. :) Ir kai galutinai užknis, būtent ką nors konservatyvesnio ir susidėsiu. Nes bent jau man nepriimtina, kai dėl kažkokio pačių susigalvoto dedlaino žmonėms pakišama kažkas neveikiančio. Į „Ubuntu“ aš pirmiausia žiūriu kaip į distrą, skirtą paprastiems žmonėms, kurie kompiuteriu nori naudotis, o ne jį tvarkyti. Todėl man taip ir pikta kaskart, kai tas požiūris nepasiteisina.

  Karoli, perskaityk įrašą iš naujo.

 9. Kad situcija pablogeja tai tikrai yra labai blogai, sutinku. Bet imant sudetingas sistemas ka nors vienareiksmiskai tik patobulinti labai sunku. Menkiausias pakeitimas beveik garantuotai ir ka nors sugadins.

  Manau tau tiesiog patiktu pasikeist distribucija i Debian.

 10. Didžiausia Ubuntu problema – perdažnas versijų leidimas. Jau seniai tą kartoju ir ne aš vienas.

 11. Povilai, nemanau. Dažnos versijos nėra blogai. Blogai tai, kad į jas kartais patenka neišbaigtos programų beta versijos, kurios ir pagadina visą reikalą, jei su jomis susiduri…

 12. Aš diegiau naujai ir didelių problemų nėra. Keli smulkūs bug’ai yra, bet jie netrukdo.
  Viena problema – negalima nustatyti raiškos, todėl esu išsisaugojęs xorg.conf ir po Ubuntu perinstaliavimo reikia šiuos failus sukeisti. Ši problema gali būti dėl Samsung T220 ir Nvidia GeForce 7300GS nesuderinamumo.

 13. Sirex, jau ketinau šviežiai įsidiegti „Ubuntu“ pagal tavo patarimą. Bet to neprireikė. Pakroviau kompą iš LiveCD, ir matau, kad problema ta pati – juodas desktopas, nė vienos piktogramos. Screw that!

 14. RQ, laukiam įrašo, kaip sekėsi su Debian :) Ar kantrybės vis dar užtenka?

  p.s. pas mane Ubuntu 9.10, veikia sklandžiai ir be minėtų problemų. Matyt tavo atvejis susijęs su geležies tvarkyklėmis.

 15. Galiu tik paantrinti Rimui pridurdamas, kad man tos pacios problemos, bet jau su nvidia vaizdo plokste mx440 kartos (bei Broadcom’o bevieliu). Tas upo tikrai nepakelia.

 16. Man tai atmeniškai ši versija veikia kuo puikiausiai. Įsirašiau penktadienį, ir neskubėdamas per pusantros valandos viską susitvarkiau iki pilnumos (reikalingas programas, kodikai, 4user jų nustatymai, dizainas kitą)
  Šį kartą nesusidūriau su jokiom problemom.
  Mano vaizdo plokštė ATI x1300. nuo 9.04 versijos jau susitaikiau, kad ati nutraukė palaikyma ir paliko ant ledo, tai naudoju atviro kodo draiverius kūriuos gavau by default. Compiz veikia gražiai, filmus galima žiūrėt, nemirksi, su žaidimais sunkiau, bet nepergyvenu, nesu didelis gameris.
  O dėl naujos ubuntu versijos, juk po jos išleidimo, iškart nepanaikina senesnės suporto. Nepamenu kiek laiko palaiko LTS ar paprastas versijas, bet po naujos išleidimo nieks taves neverčia jos iš karto rašytis.

 17. Ir aš kas pusmetį turėdavau problemų su Kubuntu. Perikrausčiau į Arch, dabar problemos išlenda netikėtai ir nebe taip smarkiai erzina :)

 18. Aš sutinku su RQ, kad Ubuntu turėjoti vardą tokios os, kuri skirta kompų naudotojams, o ne linuxų guru. Man pačiam tikrai patinka konsolė, bet sorry, namie aš kompu noriu tiesiog naudotis, o ne sukti galvą kaip ką paleisti. Deja, aš jau iškeičiau Ubuntu į ms’inį OS, tad dabar viskas veikia tikrai gerai. Aišku, be pačių Win pas mane daugiau sunkiai galima būtų rasti ne MS PĮ. Numatytasis paketas – FF, vlc, winamp, 7zip, OO, paint.net, utorrent, launchy

 19. Na ką, praėjo savaitė, išmečiau xorg-driver-fglrx kartu su priklausomybėmis. Galiu įsiloginti be efektų, tačiau juos įjungus, desktopo vis dar nematyti. Taigi, pusė mano problemos jau išspręsta.

 20. Mamai sudėjau. Lyg ir visai nieko. Galvoju, gal ir savo turimą „Debian“ vėl į „Ubuntu“ iškeisti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *