Pagerintas „skaičiukinis“ klaviatūros išdėstymas

Čia pateikiamos papildyto skaitmenų eilės lietuviško klaviatūros išdėstymo tvarkyklės „Windows“ ir „macOS“ sistemoms. Šis išdėstymas atrodo štai taip:

Lietuviškas papildytasis klaviatūros išdėstymas

Nuo įprasto skaitmenų eilės išdėstymo, pateikiamo kartu su „Windows“, šis skiriasi tuo, kad juo galima patogiai įvesti lietuviškas kabutes, brūkšnį ir dešininio kirčio ženklą „´“ (šie pakeitimai paveikslėlyje pažymėti raudona ir oranžine spalvomis). Papildomas skirtumas – „Windows 8“ ir vėlesnėse sistemose mano išdėstymas suteikia galimybę naudotis tik viso dydžio „jutikline“ (ekranine) klaviatūra. Žemiau – ekrano nuotraukos palyginimui.

„Windows 10“ jutiklinė klaviatūra su gamykliniu lietuvišku išdėstymu
„Windows 10“ jutiklinė klaviatūra su gamykliniu lietuvišku išdėstymu

 

„Windows 10“ jutiklinė klaviatūra su mano išdėstymu
„Windows 10“ jutiklinė klaviatūra su mano išdėstymu

Nuo gamyklinio lietuviško „macOS“ klaviatūros išdėstymo maniškis skiriasi dar ir žymiai patogesniu skaitmenų ir spec. simbolių įvedimu – jie įvedami laikant nuspaustą „Opt“ klavišą, o ne naudojantis tęsties klavišu „`“. Be to, mano išdėstyme pašalintas visas šlamštas iš trečiojo (Opt) ir ketvirtojo (Opt+Shift) lygių. Na ir paskutinis skirtumas – jei naudojatės ISO (europine) klaviatūra, tai klavišu, esančiu kairiau nuo „Ą“, bus įvedami tie patys ženklai, kurie įvedami JAV išdėstymu („§“ ir „±“).

Parsisiuntimo nuorodas rasite žemiau. Daugumai „Windows“ naudotojų turėtų tikti pirmasis išdėstymo variantas (pirmoji nuoroda); likusiais variantais papildomai sprendžiamos kitos problemos:

  • buhalteriams, „Rivilės“ naudotojams ir pan.: jeigu jums reikia, kad skaitmenų srityje kaip dešimtainis skyriklis būtų įvedamas ne kablelis, o taškas, siųskitės vieną iš variantų su dešimtainiu tašku;
  • jeigu naudojatės skreitiniu (nešiojamuoju) kompiuteriu, turinčiu skaitmenų srities emuliavimo funkciją, ir norite klavišais Fn+JKL rašyti skaitmenis 123, bet neįjungus „Num Lock“, to padaryti nepavyksta, o įjungus, tampa neįmanoma rašyti raides, išbandykite vieną iš Fn variantų, kuriuose į „Num Lock“ būseną neatsižvelgiama (t.y., klaviatūros skaitmenų srities – tikros ar emuliuojamos – klavišais visuomet rašomi skaitmenys).

Parsisiuntimas

Kadangi išdėstymai atviro kodo, siūlau juos siųstis tiesiogiai iš „GitHub“:

Įdiegimas ir pašalinimas

Prieš diegiant šias tvarkykles į kompiuterį, patarčiau pašalinti ankstesnes įdiegtas (jeigu tokių yra) jų versijas.

Pateikiamus „Windows“ išdėstymus įdiegsite, tiesiog spustelėdami parsisiųstą įdiegimo failą. Įdiegus, išdėstymas turėtų automatiškai atsirasti jūsų naudojamų išdėstymų sąraše, bet jei neatsiranda, tiesiog pridėkite jį įprastu būdu (lygiai taip pat įprastu būdu patariu iš sąrašo pašalinti numatytąjį lietuvišką išdėstymą, kad jis netrukdytų). Jei sumanysite išdėstymą pašalinti, eikite į įdiegtų programų sąrašą valdymo skyde, ten rasite mano išdėstymą ir galėsite jį pašalinti kaip ir bet kurią kitą programą.

„macOS“ išdėstymą galima įdiegti trimis būdais:

  • pirmasis ir paprasčiausias būdas – atvėrus DMG failą, lango kairėje esančią Lithuanian Numeric Keyboard.bundle paketo piktogramą nutempti ant dešinėje esančios piktogramos Keyboard Layouts;
  • antrasis pravers, jei pirmasis nepavyktų (gali būti, kad su tokia problema susidursite, jei naudojatės „Catalina“ ar naujesne „macOS“ versija), arba siųsitės ZIP archyvą: tokiu atveju tiesiog nukopijuokite Lithuanian Numeric Keyboard.bundle paketą iš DMG lango (arba iš ten, kur išskleidėte ZIP archyvą) į sistemos aplanką /Library/Keyboard Layouts (jei tokio aplanko dar nėra, sukurkite jį);
  • trečiasis būdas bus naudingas, jei norite išdėstymą įdiegti ne visiems kompiuterio naudotojams, o tik vienam. Tokiu atveju nukopijuokite Lithuanian Numeric Keyboard.bundle paketą iš DMG lango (arba iš ten, kur išskleidėte ZIP archyvą) į aplanką /Users/Naudotojo vardas/Library/Keyboard Layouts/ (jei tokio aplanko dar nėra, sukurkite jį).

Atlikę šiuos veiksmus, atsijunkite nuo sistemos ir prisijunkite prie jos vėl, arba perleiskite kompiuterį.  Tada galimų pasirinkti klaviatūros išdėstymų sąraše turėtumėte pamatyti naują lietuvišką išdėstymą – jį ir pasirinkite. Jei norėsite įdiegtą išdėstymą pašalinti, tiesiog pašalinkite Lithuanian Numeric Keyboard.bundle paketą iš aplanko, į kurį jį anksčiau nukopijavote.

Pastabos

  • Kartais kai kurios antivirusinės programos šiuose tvarkyklių failuose mato kažką įtartina. Neišsigąskite, nieko blogo juose nėra. Šį simptomą turinčių programų autoriams apie jį pranešus, paprastai jis netrukus pašalinamas;
  • situacija, kai „Windows“ aplinkoje veikianti programa leidžia skaičiaus trupmeninę dalį atskirti tik tašku ir ignoruoja pačios operacinės sistemos lokalės nuostatas, yra laikytina programos trūkumu. Plačiau…

Nuorodos

Pakeitimų istorija

  • 2007 m.  – pirmoji versija, padaryta pagal tuometinį „Linux“ išdėstymą;
  • 2010 m. – klavišui, esančiam tarp Lyg2 (Shift) ir Z, sugrąžinta jo pirminė (gamykliniuose išdėstymuose esanti) funkcija, įvedamų simbolių aibė išplėsta trimis naujais ženklais (dešininio kirčio ženklu, paragrafo ženklu ir jungiamuoju tarpu);
  • 2011 m. – pridėjau „Fn“ variantą, skirtą skreitiniams kompiuteriams, kuriuose nevykusiai emuliuojama klaviatūros skaitmenų sritis;
  • 2014 m. – iš išdėstymų pašalinau paragrafo ženklą (nusprendžiau, jog nereikalingas) ir jungiamąjį tarpą (nelabai reikalingas, bet labai trukdė man pačiam programuojant); pridėjau du naujus išdėstymų variantus, kuriuose skaitmenų srities dešimtainio skyriklio mygtuku įvedamas taškas, o ne kablelis;
  • 2016 m. – pridėjau galimybę parsisiųsti „macOS“ skirtus klaviatūros išdėstymus. Iki šiol jie buvo platinami Simono Kielos svetainėje, tačiau Simonas ją nusprendė uždaryti, tad dabar jie bus platinami čia. Beje, gerokai papildytą mano išdėstymą savo svetainėje platina Ramūnas Blavaščiūnas, tačiau jis pridėjo galimybę įvesti kirčiuotas raides, o vėliau tyčia ją sugadino, pakeisdamas įvedamas kirčiuotų „i“, „į“ ir „j“ raidžių sekas nekorektiškomis. Jeigu jums reikia „macOS“ sistemoje įvedinėti kirčiuotas lietuviškas raides ir norite tai daryti korektiškai (kitaip sakant, jei jums svarbiau ne tai, kaip tos raidės šiandien atrodo „Arial“ šrifte, bet tai kokią informaciją jūs užkoduojate) nenaudokite tam tikslui Ramūno pateikiamo išdėstymo. Geriau parašykite man ir aš papildysiu savo išdėstymą teisingai užkoduotomis lietuviškomis kirčiuotomis raidėmis;
  • 2019 m. – visus „Windows“ išdėstymų failus įkėliau į „GitHub“ repozitoriją;
  • 2022 m. – šiek tiek aptvarkiau bei į atskirą „GitHub“ repozitoriją įkėliau tris „macOS“ išdėstymus (čia platinamą „skaičiukinį“, paprastą „standartinį“ bei „standartinį“ su galimybe įvesti kirčiuotas raides);
  • 2024 m. – atnaujinau skaitmenų eilės „macOS“ išdėstymą; panaikinau tiesiogines išdėstymų parsisiuntimo nuorodas šiame straipsnyje, vietoje jų nukreipdamas siųstis išdėstymų į atitinkamų „GitHub“ projektų skyrelius.

68 komentarai apie “Pagerintas „skaičiukinis“ klaviatūros išdėstymas

  1. Bl.. 30 metu IT dirbu. Nu eikit jus pagaliau shiknon su tokiu ishdestymu. Nu kiek gi galima, jau beveik dvidesim metu kaip egzistuoja normalus „Lithuanian standard” AZERTY ishdestymas. Tachiau vistiek pulkai berasciu lameriu instaliuojasi ta debilishka nosines-skaichiukai ishdestyma. Net os gamintojai nusigrybauja ir deda kaip tipo „teisinga” defaultini ishdestyma ta masishkai paplitusia nesamone shviezhiam installui. Visos tautos ir shalys turi normalius pilnus ishdestymus, bet aishku turi ir visokius debilishkus su alt maigymu ir naudingu simboliu perrashymu. Tai Taip ir kartojasi karusele, LT defaultas lievas, standarto tvarkykles arba nukishtos giliai arba ishvis inete ieshkoti reikia, nauji useriai galvoja kad kitaip ir nebuna.. nu ir sedit visi shiknoj toliau.

    Kur OS X normalus Lithuanian Standard ishdestymo instalas? :)

    1. Labai pritariu. Tačiau esame užburtame rate. Kol visi kompiuteriai Lietuvos darbovietėse, bibliotekose ir kitur turi QWERTY, tol savo asmeniniame kompiuteryje AŽERTY diegtis nesinori, nes bus labai sunku nuolat persiorientuoti tarp namų kompiuterio ir svetimo kompiuterio.

    2. Tiesiog šaunu. Pasakė teisybę, t.y. kad karalius nuogas. O galvojau, kad visi Rimo erzacą priima už gryną pinigą.

  2. Labas,

    įsidiegiau įskiepį, lyg ir veikia. Tačiau vos tik įsijungiu safarį jo niekaip negaliu įjungti.

    Kame problema?

    Ačiū!

    1. Negaliu atsakyti labai užtikrintai, bet manau, jogtokioje situacijoje turėtų padėti kompiuterio perkrovimas ar tiesiog programos perleidimas.

    1. Patikslink. Kiek žinau, draugauja ir su Win11, tik šiek tiek sunkiau gal (dėl to esu linkęs kaltinti Win bugus).

  3. Pora komentarų:
    – Šitie klaviatūrų išdėstymai veikia ir Windows 11 bei macOS Monterey.
    – macOS reikėjo atsidaryti /Library/Keyboard Layouts ir pertempus budle failą, įvesti administratoriaus slaptažodį. Paskui pasirinkti išdėstymą klaviatūros išdėstymų nustatymuose ir persiloginti.

  4. Ačiū labai už viską – ir klaviatūros išdėstymus, ir lipdukus, ir Firefox lituanizaciją

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *